Начало / За пациенти
За пациенти

Информация, която трябва да знае пациента - преди и след операция

Преди операцията

Изследвания и процедури
Изследвания и процедури, които могат да бъдат необходими, за да проверим здравното Lи състояние и да бъдете подготвени за операция.

Някои от тези изследвания, които може да се наложи да бъдат направени са:

• Рентгенография на бял дроб, корем или пикочо-отделителна система
  • Електрокардиограма - ЕКГ
  • Кръвни изследвания
  • Изследване на урина

Попитайте Вашия лекар или медицинска сестра за специални инструкции преди тези изследвания.

Подготовка за операция

• Да не се яде или пие нищо след полунощ в нощта преди операцията. Ако не спазите това изискване, може да се наложи Вашата операция да се препрограмира за друга дата.
  • Ако пушите, трябва да знаете, че хората, които не пушат се възстановяват по бързо, отколкото хората, които пушат.
  • Спрете пиенето на алкохол - най-малко 2 дни преди операцията.
  • Ако приемате някакви медикаменти, попитайте вашия личен лекар или хирург дали е необходимо да бъдат спрени или приемът да продължи .
  • Ако имате настинка, температура или обрив, се обадете на Вашия лекар. Може да се наложи операцията да бъде отложена.
  • Осигурете някой да Ви вземе от болницата. В повечето случаи Вие не можете да шофирате сами до вкъщи.

В деня на операцията

• Следвайте лекарските предписания за медикаментите които приемате, особено инсулина за пациенти с диабет.
  • Може да ви се дадат конкретни указания за къпане, ако е необходимо.
  • Не забравяйте препоръката да не се храните и да не приемате течности.
  • Носете удобно облекло.
  • Отстранете грима, червилото и лака за нокти.

Какво да представите в деня на приемането Ви

• Здравна книжка, лична амбулаторна карта, направление за хоспитализация.
  • Родител или законен настойник, ако пациентът е под 18 години.
  • Списък на медикаментите, които приемате редовно.
  • За нощувките - носете необходимото облекло - пижама и чехли, както и тоалетни принадлежности.

При пристигане в болница Централ Хоспитал

• Попитайте за инвалидна количка, ако е необходимо.
  • Попитайте на Информацията за етажа до който трябва да стигнете и ако е необходимо - да Ви се изпрати придружител.
  • Вие ще се преоблечете в болницата. Махнете си очилата или контактните лещи. Ако носи слухов апарат или зъбни протези, попитайте дали трябва да ги отстраните.

Анестезия

Анестезията е манипулация, която се прави преди и по време на хирургичната интервенция. Анастезията се дава от висококвалифициран специалист - анестезиолог. Пациента се среща с него преди хирургичната намеса.

Видове анестезия

• Обща - Пациента е в безсъзнание и не осъзнава нищо.
  • Регионални - някои части на тялото са безчувствени.

След хирургичната намеса

След операцията ще бъдат предприети действия за Вашето възстановяване във Сектор за Интензивно Лечение. При по-голяма по обем операция може да се възстановявате през цялата нощ в това отделение. През този период ще бъдете наблюдавани внимателно. Когато се възстановите, ще се върнете във Вашата стая или ще бъдете изписани.

Вашата роля за бързото Ви възстановяване

• Дълбокото дишане подпомага функцията на белите дробове.
  • Разхождайки се, след позволението на лекуващия Ви лекар, Вие подпомагате по-бързото възстановяване и възвръщане към нормалния ритъм на живот.
  • Здравословното хранене ще Ви помогне за по-бързо възстановяване.

В зависимост от обема на операцията ще бъдете приети за

• Стационарно лечение - Вие ще прекарате поне една нощ в болницата, като ще бъдете приети в деня на операцията или един ден преди това.
  • Амбулаторно лечение - ще Ви приемат в болницата в деня на операцията и ще я напуснете в същия ден